Субота, 18.05.2024, 23:53
Юридична агенція УКРЮРПОСЛУГИ (Луцьк)
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Статті [122]
Про банківську систему України [18]
Самочинне будівництво [2]
Сімейні спори [0]
Актуально [54]
Головна » Статті » Актуально

Тепер квартири можна продавати тільки через банк.





















з 1 вересня цього року всі угоди на суму понад  150 тисяч гривень повинні здійснюватися тільки через банки , але люди шукають способи обійти введені НБУ обмеження ...

Отже , найголовніша новина - відтепер всі розрахунки за договорами , в яких зазначено суму понад 150 тисяч гривень , повинні проводитися в безготівковій формі , тобто через банки. Більше того , НБУ заборонив нотаріусам оформляти ці угоди без надання платіжного доручення банку . Також керівництво НБУ пообіцяло взяти під контроль комісійні, що стягуються банками з громадян при перерахуванні коштів між рахунками , і не допустити їх необгрунтованого підвищення .

Як відзначили в прес - службі Нацбанку , основна мета такого обмеження - збільшення обсягів безготівкових розрахунків та залучення додаткових ресурсів для кредитування економіки . Держава таким чином сподівається , що нововведення збільшить надходження фінансових ресурсів в банківську систему і підвищить ліквідність банків на суму близько 6 мільярдів гривень. Також , за задумом , це буде сприяти зниженню рівня доларизації депозитів і зростання безготівкових розрахунків фізичних осіб .

Тим часом у ЗМІ і в інтернеті вже з'явилися поради , як не "світити" гроші і розраховуватися по- старому, «готівкою». У першу чергу люди рекомендують піти найпростішим , але вельми небезпечним шляхом - знизити вартість нерухомості . Однак при цій схемі потрібно домовитися з нотаріусом , оскільки він має право засумніватися в законності угоди і відмовитися завіряти договір .

Ще пропонують розбити загальну суму на частини. Приміром , один адвокат порадив розстрочити платіж і вносити його щоденними траншами на суму не більше 150 тисяч гривень.

Деякі юристи рекомендують і зовсім перевести угоду купівлі -продажу в іншу категорію , не підпадає під обмеження НБУ. Наприклад , підписати договір дарування , а розрахунок зробити , не афішуючи угоду . Але всі ці схеми мають суттєві недоліки і можуть призвести до втрати і грошей, і житла.

Крім того , багато експертів стверджують : після фактичної заборони розрахунків готівкою при купівлі-продажу нерухомості кількість угод істотно скоротиться. Правда , тільки на вторинному ринку , оскільки при придбанні нового житла розрахунки і так йдуть через банк.

За словами президента Союзу фахівців з нерухомості Олександра Рубанова , до зими покупців квартир у старих будинках стане на 10-15 відсотків менше. «За нашими оцінками , третина громадян , які можуть придбати житло , поки не готові« декларувати »свої доходи , - зазначив він. - Обмеження НБУ , безумовно , завдасть сильного удару по ринку вторинної нерухомості , на якому в 90 відсотках випадків платять «живими » грошима ».

Про те , як тепер проходитимуть угоди купівлі -продажу нерухомості і чи варто використовувати схеми для того , щоб обійти обмеження НБУ , ми попросили розповісти нотаріуса.

- Одразу зазначу , що в Києві у вересні вже кілька договорів посвідчена. Але поки це одиничні випадки . Справа в тому , що відразу після виходу постанови НБУ № 210 від 6 червня 2013 про обмеження готівкових розрахунків всі продавці і покупці нерухомості активізувалися , щоб встигнути провести операції до запровадження цього нововведення . Тому в серпні у нотаріусів було багато роботи по посвідченню договорів купівлі -продажу житла. Тепер очікується затишшя на якийсь час , поки люди розберуться , як вести себе в нових умовах.

До слова , і раніше було чимало угод , учасники яких виробляли безготівковий розрахунок через банки. Найчастіше ініціаторами виступали продавці. Адже переказ грошей через банк набагато безпечніше , хоча і тягне додаткові витрати. Для посвідчення угоди нотаріусу достатньо було заяви продавця про те , що він отримав гроші на свій рахунок і претензій до покупця не має. Цей документ підшивався до справи і у разі якихось проблем підтверджував факт отримання коштів.

Тепер же практично всі договори, що стосуються квартир , будинків , землі ( адже нерухомість рідко коштує менше 150 тисяч гривень) , по вин ¬ ни проходити за участю банків . Я не вважаю , що це нововведення створює ускладнення на ринку. У всіх розвинених країнах великі угоди проводяться тільки через банк.

Ми вже спілкувалися з представниками кількох великих банків з приводу вартості їх послуг при перерахуванні грошей від покупця продавцю . Називалася сума в межах 510-1000 гривень. Це за відкриття рахунків , прийом готівки , перерахування грошей між рахунками і подальше їх переведення в готівку . Однак якщо покупець зберігав заощадження в іноземній валюті , то він втратить ще до 0,5 відсотка загальної суми при її конвертації в гривню. Адже , згідно з розпорядженням НБУ та чинному законодавству , розрахунки можуть проводитися тільки в національній валюті. Не виключено , що знайдуться ділки , які запропонують обміняти валюту за більш вигідним курсом . Але люди повинні розуміти , що такий крок - завжди ризик .

- Як тепер нотаріус повинен перевіряти оплату угоди?

- У постанові НБУ чітко сказано: якщо сума в договорі, що укладається між фізичними особами , перевищує 150 тисяч гривень , то нотаріус посвідчує документ тільки після того , як переконається , що оплата зроблена в безготівковій формі. Підтверджуючими документами є платіжне доручення з підписом співробітника банку та штампом фінустанови або квитанція про розрахунки за допомогою платіжної картки .

Втім , є ще один спосіб розрахунку , дозволений Нацбанком , - через депозит нотаріуса. Це спеціальний рахунок , який мають багато нотаріусів . Він використовується для тимчасового зберігання грошей клієнтів до завершення нотаріальних дій .

Так от , тепер у разі використання нотаріального депозиту покупцеві не потрібно відкривати рахунок у банку. Він вносить вартість квартири на депозит із зазначенням , що гроші можуть бути використані тільки для перерахування продавцю. Нотаріус не має права направляти ці кошти на інші цілі , і переказ грошей на рахунок продавця відбувається лише з письмової згоди покупця.

- У якій послідовності тепер відбуватиметься оформлення купівлі- продажу квартири ?

- Нотаріус перевіряє паспорти продавця і покупця. Дивиться правовстановлюючі документи . Чинне законодавство дає нотаріусові право звернутися із запитом до бюро технічної інвентаризації для підтвердження достовірності документів , пред'явлених продавцем , в тих випадках , коли право власності зареєстровано в БТІ до 1 червня 2010 року, тобто до введення в дію електронного реєстру . І хоча закон не зобов'язує здійснювати запит у БТІ , я б рекомендувала це робити для того , щоб бути впевненим : документи , пред'явлені продавцем , є остаточними ( по них не здійснювалися інші нотаріальні дії , не видавались дублікати ) . Такий підхід захищає людей від шахраїв , які можуть скористатися ситуацією , коли в Держреєстрі прав на нерухоме майно немає даних , що існують на сьогоднішній день тільки в БТІ.

Далі складається договір і обговорюється спосіб оплати. Сторони навіть можуть відразу підписати договір , але він залишається у нотаріуса. Продавець і покупець відправляються в банк , щоб відкрити рахунки і домовитися про процедуру розрахунку ( до речі , рахунки можна відкрити напередодні , за день або два до здійснення операції ) , покупець перераховує гроші на рахунок продавця і отримує підтверджуючий документ , який передає нотаріусу . Продавець переконується , що гроші прийшли на його рахунок. Після цього нотаріус посвідчує договір і вносить інформацію про нього в реєстр .

- Зараз деякі ріелтори і юристи говорять про те , як можна обійти введені НБУ обмежених готівкових розрахунків . Зокрема , обговорюється спосіб заниження зазначеної в договорі вартості нерухомості.

- Гадаю , більшість нотаріусів відмовилося б працювати за такою схемою. По-перше , всім відомо , що з 1 вересня вартість квартир в Україні не впала до 150 тисяч гривень. Крім того , заниження ціни може стати приводом для притягнення до відповідальності як учасників угоди (продавців , покупців) , так і оцінювачів за умисне ухилення від сплати податків або їх значне зменшення . Якщо з'ясується , що вказана ціна набагато нижче ринкової , то у нотаріуса теж виникнуть серйозні проблеми. Адже не можуть квартири в одночас різко подешевшати .

По-друге , при укладенні договору купівлі -продажу обов'язково потрібна експертна оцінка вартості нерухомості з метою оподаткування. І у оцінювачів є певна методика, якою вони зобов'язані чітко дотримуватися .

- Чи можна обійти обмеження Нацбанку , укладаючи договір дарування замість договору купівлі- продажу?

- Теоретично можна . Але це буде явно фіктивний документ. Якщо нотаріусу пропонують завірити договір дарування між сторонніми людьми , він має право запідозрити обман. Адже завдання нотаріуса - стежити , щоб кожна угода відповідала своєму призначенню. Також він зобов'язаний пояснити людям , які наслідки може мати прикриття договором дарування угоди купівлі -продажу. А ризики величезні . Фактично покупець підписується під документом про те , що він отримав власність в дар . У разі розірвання договору або визнання його недійсним покупець не має права вимагати назад свої гроші , оскільки юридично нічого не пла ¬ чив . Чи не менше ризикує і продавець. Досить покупцеві домогтися підписання договору до передачі грошей - і продавець потім ніколи не доведе , що йому повинні . Адже в договорі не йдеться про гроші. Тому не раджу людям вдаватися до такої схеми . Намагаючись заощадити пару сотень гривень , можна втратити все.

- Юристи обговорюють ще й такий варіант: вказати в договорі купівлі -продажу , що оплата буде проводитися частинами - по 150 тисяч гривень ...

- Буквально кілька днів тому Національний банк дав офіційне роз'яснення з цього питання . У безготівковій формі повинні здійснюватися платежі на загальну суму договору незалежно від розміру кожного платежу . Тобто ви можете розраховуватися частинами , але якщо вартість квартири перевищує 150 тисяч гривень , то всі гроші потрібно вносити через банк. Виходить , і таким способом обійти обмеження не вдасться.

- Які ще схеми спробують використовувати люди , які не бажають проводити великі суми через банк?

- Можливі різні варіанти , але всі вони будуть або незаконними , або ризикованими з точки зору безпеки операції . Так , деякі « розумники » пропонують основну частину вартості квартири (наприклад , 85 відсотків) виплачувати за попереднім договором , а решту суми, яка менше 150 тисяч гривень , - при укладенні основного договору . Але виникає питання : чи багато знайдеться покупців , готових віддати більшу частину грошей за квартиру, не отримавши права власності на неї? Ця схема дуже зручна тільки для шахраїв .

Набагато безпечніше проводити розрахунки через банк , втрачаючи кілька сотень гривень , ніж вплутуватися у всілякі сумнівні махінації , ризикуючи і грошима , і квартирою . Адже всі схеми аферистів будуються на бажанні жертви заощадити або обійти якісь обмеження .


Джерело: http://prawda.org.ua/

 

Категорія: Актуально | Додав: УКРЮРПОСЛУГИ (18.09.2013)
Переглядів: 3417 | Рейтинг: 4.5/2 |
Всього коментарів: 0
Реєстрація
Наше опитування
Чи зачепила Вас криза?
Всього відповідей: 79
Відвідування
Copyright MyCorp © 2024