Понеділок, 19.11.2018, 17:44
Юридична агенція УКРЮРПОСЛУГИ (Луцьк)
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Статті [122]
Про банківську систему України [18]
Самочинне будівництво [2]
Сімейні спори [0]
Актуально [54]
Головна » Статті » Про банківську систему України

Банк програв в односторонньому порядку

Верховний суд став на сторону позичальника, визнавши незаконним підвищення процентної ставки по кредиту в односторонньому порядку без згоди позичальника. Зокрема, суд останньої інстанції зобов'язав Укрсоцбанк, який не підписав додаткової угоди з позичальником і не повідомив його про підвищення вартості кредиту, перерахувати на нього відсотки. Юристи вважають, що цей прецедент дозволить тисячам клієнтів банків, яким раніше відмовили в судах, вимагати перегляду відповідних судових рішень та зарахування переплачених відсотків в тіло кредиту.

 4 липня судова палата у цивільних справах Верховного суду (ВСУ) відмовила в задоволенні позову Укрсоцбанку. У постанові N6-58ц12 йдеться про те, що 2 лютого 2005 фізособа-клієнт Укрсоцбанку підписав договір про отримання кредиту на $ 25,58 тис. під 12%. Проте 1 серпня 2008 року банк підняв ставку до 13,5% і повідомив про це клієнта в листі. Однак позичальник довів у суді, що повідомлення про підвищення ставки отримував не він, а "третя особа", тоді як сам клієнт установи не знав про нову процентній ставці, а більші суми, ніж було потрібно за договором, вносив тому, що хотів прискорити погашення кредиту . При цьому, згідно з його договором з Укрсоцбанком, при зміні умов позики клієнт повинен підписати додаткову угоду до кредитного договору. Чого зроблено не було.

Коли клієнт в грудні 2009 року дізнався про подорожчання кредиту, він тут же подав позов на дії банку в Ленінський райсуд Севастополя з вимогою перерахувати платежі і віднести суми платежів понад необхідних договором в погашення тіла кредиту. 31 травня 2011 позичальник програв першу інстанцію, але зумів довести протиправність дій банку 7 липня того ж року в Апеляційному суді Севастополя. Суд зобов'язав Укрсоцбанк перерахувати платежі з 1 серпня 2008 року по грудень 2009 року. Укрсоцбанк опротестував це рішення 14 грудня 2011 року в Вищому спеціалізованому суді з цивільних і кримінальних справах, але той залишив без зміни рішення апеляційної інстанції. Тепер це ж рішення підтвердив і Верховний суд.

Тисячі позичальників судилися з цього приводу зі своїми установами, але найчастіше позови вигравали банки

Таким чином, остання судова інстанція вперше визнала неправомірне підвищення банком процентної ставки без підписання додаткової угоди з позичальником. До сих пір суди в подібних суперечках в основному підтримували позицію кредитних установ. "Існує постійна практика суду касаційної інстанції про відмову в задоволенні позовів клієнтів банку з приводу підвищення процентної ставки", - констатували в Укрсоцбанку. В установі вважають, що постанова ВСУ базується "на винятковому випадку". "В основі мотивації постанови лежить не незаконність дій банку, а те, що позивач не отримував повідомлення про підвищення процентної ставки (" Укрпошта "повідомила, що лист від банку отримало інше фізособа), і те, що позивач продовжував платити кредит за старою відсотковою ставкою , оскільки не отримував від банку повідомлень про її підвищення ", - заявили в прес-службі Укрсоцбанку.

Юристи підкреслюють, що 90% клієнтів банки в односторонньому порядку підняли процентні ставки під час кризи (поки таку практику не заборонив парламент), але невигідні для себе зміни в договір підписали деякі клієнти. Тисячі позичальників судилися з цього приводу зі своїми установами, але найчастіше позови вигравали банки. Після появи рішення ВСУ клієнти отримали можливість перегляду договорів. "Зараз у позичальників набагато більше шансів довести, що вони не підписали додаткові угоди, і перерахувати всі відсотки.

Експерти вважають, що своїм правом скористається не одна тисяча позичальників. "У зв'язку з проведеною судовою реформою були внесені зміни до Цивільного та Господарського процесуального кодексів, відповідно до яких рішення, прийняті Верховним судом і пов'язані з неоднаковим застосуванням норм закону судами касаційної інстанції, носять характер прецеденту. Тобто суди нижчих інстанцій зобов'язані в своїй практиці спиратися на правову позицію, зазначену в рішенні ВСУ.

Допомога у спорах з банками та кредитними спілками. Консультації, підготовка документів, представництво в судах.

Консультації БЕЗКОШТОВНІ. Телефонуйте зараз: (київстар) 097 38 58 658; (лайф) 063 32 20 973; прямий номер у Луцьку 29 97 70.

Категорія: Про банківську систему України | Додав: УКРЮРПОСЛУГИ (23.07.2012)
Переглядів: 796 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
Реєстрація
Наше опитування
Чи зачепила Вас криза?
Всього відповідей: 79
Відвідування
Copyright MyCorp © 2018